Dr. Mikao Usui, a XIX. szzad vge fel lt. Japnban, Kiotban egy kis keresztny egyetem dknja s papja volt. Egy napon egyik vgzs hallgatja feltette neki a krdst: hisz-e a Krisztus ltal vgrehajtott csodlatos gygytsokban, s vajon be tudna-e mutatni hasonlt. Usui doktor nem tudott vlaszolni erre a zavarba ejt krdsre. Az eset azonban mlyrehat vltozsokat idzett el az letben. Lemondott llsrl, s kutatsba fogott a krisztusi gygyt mdszerek utn. Kutatsai sorn rgi buddhista iratokban szerfltt rdekes feljegyzsekre bukkant.
Buddha, a megvilgosodott mester a Krisztus eltti VI. szzadban lt, szerzetesknt bejrta India tvoli vidkeit, s a meditcit, a nkiteljestst tantotta. A halla utni esztendkben kvetit elztk az orszgbl. Menekls kzben elterjesztettk Buddha tantsait Tibetben, Neplban, Japnban, Knban s zsia elrejtett zugaiban. Ma a buddhizmus ezekben az orszgokban ltalnoss vlt. Usui tudta, hogy Buddha is rendelkezett gygyt ervel, ezrt az ltala alkalmazott mdszerekkel kapcsolatban keresett informcit. Usui megtanulta az si szanszkrit nyelvet, s az eredeti buddhista iratokat tanulmnyozva kutatott a gygyts tudomnya utn. Ezekben az si iratokban tallta meg a szimblumokat s mantrkat, amelyek a reiki-gygymd kulcst jelentik. Akkoriban azonban Usui mg nem tudta, hogyan vehetn hasznt ezeknek a rgi rsjeleknek a gygytsban.
A kutatssal eltlttt vek alatt Usui hossz idt tlttt egy buddhista kolostorban, ahol sszebartkozott az egyik fpappal. Az tancsra Kioto kzelben, a Kuri Yama hegy tetejn huszonegy napon t tart meditcit s bjtt tartott. A bjt utols napjn mly meditcis lmnyben volt rsze. Az gen vakt fnyessget ltott, amely sebesen fel tartott. A fny homloka kzepbe tallt (ahol a harmadik szem a hatodik csakra helyezkedik el). Ebben a kitgult tudatllapotban sok apr, szivrvnyszn fnybuborkot ltott maga eltt. Vgl egy nagy, fehr fny jelent meg eltte, amelyben mintha mozivszonra vettve ltn, felismerte a szanszkrt nyelv sztrkbl jl ismert, arany fnyben ragyog jeleket. Ezzel egy idben hirtelen megrtette a szimblumok s mantrk hasznlatt, s rezte, hogy risi gygyt ervel tltdtt fel. E hihetetlen megvilgosodsi lmny utn Usui leereszkedett a hegyrl. Sietsgben csnyn felsrtette a lbt - a seb fjdalmas volt, s ersen vrzett. Kt kezt a lbfeje fl tartotta, mire a vrzs azonnal elllt, s elmlt a fjdalom is. Ez volt az els tapasztalata e rendkvl gyorsan hat gygymddal kapcsolatban.
Usui nhny htig mg a kolostorban maradt, azutn elhatrozta, hogy Kioto nyomornegyedeibe megy betegeket gygytani. A szegnyek kztt eltlttt ht esztend tapasztalatai nyomn felismerte, hogy meggygytotta ugyan az emberek fizikai testnek tneteit, de nem tantott nekik j letmdot. Ez indtotta arra, hogy lefektesse a reiki-letmd szablyait. Ezek az alapelvek, br tbb mint szz vvel ezeltt fogalmazdtak meg, ma is rvnyesek.
Usui megfigyelte, hogy az ltala kezelt koldusok nagy rsze a reikinek ksznheten ismt egszsges lett, a trsadalomba mgsem illeszkedtek be jra, s kptelenek voltak vllalni sorsuk felelssgt. Usui felismerte, milyen fontos a gygyulsi folyamat szempontjbl, hogy a pciens maga is egszsges akarjon lenni. A betegnek krnie s igazn, szintn akarnia kell a gygyulst. A nyomornegyedekben Usui ingyen knlta szolglatait. Ekkor bredt r arra lnyeges krlmnyre, hogy amikor az emberek megkapjk a kezelst, adniuk is kell valamit cserbe. A kezel s a befogad kztti energiacsere alapvet fontossg. Kiotban szerzett tapasztalatai alapjn elhatrozta, hogy utazni fog, mindentt alkalmazza s tantja majd a reikit, s tantsban klns hangslyt fektet az emberek gondolkodsnak gygytsra.
letnek j szakasza kezddtt ezzel.
Usui doktor a halla eltt nhny vvel egy nyugdjas tengersztisztet, dr. Chuyiro Hayashit is beavatta a reiki-mdszerbe, s kinevezte utdjnak. Hayashi doktor Tokiban nyitotta meg sajt reiki klinikjt. Betegeket kezeltek s reiki-kezelket oktattak itt. A kezelk csoportokban mkdtek, gyakran napi huszonngy rn t, s hzakhoz is kijrtak. Hayashi doktor fennmaradt dokumentumaibl s jegyzeteibl kiderl, hogy a reiki megtallja a testi tnetek okt, feltlti a szervezetet energival, s helyrelltja "egsz"-sgt.
Egy Hawaiiban l fiatal japn n, Hawayo Takata, aki szmos betegsgben szenvedett, egyebek kztt daganata is volt, bels sugallat hatsra gy dnttt, hogy nem vllalja az opercit, hanem Japnban keres gygyulst. Mer vletlensgbl tudomst szerzett a reiki-klinikrl, s odament tbb hnapon t tart kezelsre. A kezels hatsra tkletesen meggygyult minden betegsgbl. Takata ekkor Hayashi tantvnyul szegdtt, s egy ven t mellette maradt. Azutn visszatrt Hawaiira, s sikeres gygytknt mkdtt. Hayashi doktor 1938-ban avatta az Usui-mdszer mesterv.

Dr. Hayashi tisztnlt volt. Megrezte, hogy kzeleg a hbor s elkezdett felkszlni r. Takata asszony rezte, hogy nagy szksg van r s gy hatrozott, hogy visszatr Japnba. Dr. Hayashi nyomban figyelmeztette a kzelg veszlyre. Elre tudta a hbor eredmnyt. Tudta, hogy Japnt legyzik s hogy nagyon sokan halnak majd meg. Figyelmeztette Takata asszonyt, milyen elkszleteket kell majd tennie, hogy megvja a Reikit. S mivel nem akart rszese lenni az elkvetkez hbor borzalmainak, 1941-ben tudatosan elhagyta testt.
Tvozsa utn Takata lett az utda. Sok ven keresztl tantott s gygytott, s a meglv ismeretek szerint egszen 1976-ig volt az egyetlen reiki-mester. Takata lete utols veiben nhny tantvnyt reiki-mesterr kezdte kikpezni. Mire 1980-ban meghalt, mr 22 mestert avatott be, kztk sajt unokjt, Phyllis Lei Furumotot, akit a Reiki Szvetsg (Reiki Alliance) 1983-ban reiki-nagymesternek ismert el.
Ma a reiki-gygymdon bell tbb irnyzat rvnyesl, s megszmllhatatlan vltozatban mukdik. Egyes reiki-mesterek szervezetekbe tmrltek, msok fggetlen reiki-mesterknt vagy tantknt tevkenykednek. A reiki hagyomnyos mdszere is folytatdik, ez kpviseli az eredeti leszrmazsi lnc, Usui-Hayashi-Takata tantsainak formjt s tartalmt. Vannak a reikinek jabban kialakult gai is, amelyek ugyanazt az univerzlis energit alkalmazzk a gygytsban, de a tants formjban s tartalmban, a beavatsi szertartsban s alkalmazott szimblumokban klnbznek.